Venclovų namai ir Pauliaus Širvio laiškai

Ar vaikščiodami Pamėnkalnio gatve atkreipėte dėmesį į tarpukario laikus menančią modernistinę vilą, kiek pasislėpusią medžių pavėsyje, stūksančią Tauro kalno šiaurės rytų pusėje? Šiame pastate įsikūrusio Venclovų namų-muziejaus erdvės ir santykis su eksponatais kitoks. Juos galima pačiupinėti, pavartyti, pasklaidyti ir net prisėsti. Džiaugiamės, kad jaukią ir išskirtinę mūsų muziejaus atmosferą pajautė ir skaitytojams perteikė Bernardinai.lt komanda – Jurgita Jačėnaitė ir Gediminas Šulcas. Dėkojame už atidų apsilankymą ir videoreportažą!

Muziejaus vyr. fondų saugotoja Eglė Vilčiauskaitė dalijasi mintimis, esą santykis su muziejumi ne kaip su monumentu, kuris saugo istoriją ir kultūrą, išlaisvina pačių žmonių elgesį, padeda jiems interpretuoti erdvę taip, kaip jiems labiau patinka, šiek tiek ją perkurti. Pasak jos: „Tai padaro muziejų gyvą ir reikalingą šiandienai. Šios gyvybės tąsa muziejuje – čia vykstantys įvairūs šiuolaikinės poezijos skaitymai, šiuolaikinių menų renginiai, nuolatinės profesoriaus Tomo Venclovos veiklos: jis čia užsuka kokių reikalingų žinių ar perduoti dokumentų. Užsibūna ir ilgiau, kai tvarko biblioteką. Jeigu tuo metu vyksta ekskursija, lankytojai jį mato užsiimant šia meditatyvia veikla, dėliojant knygas pagal tai, kokią biblioteką prisimena iš vaikystės“.

Kokie eksponatai, bibliografinės retenybės, archyviniai dokumentai muziejuje laukia lankytojų ir tyrėjų dėmesio? Čia saugomas rašytojo Antano Venclovos memorialinis palikimas, nuo kurio buvo pradėtas formuoti rinkinys, Lietuvos Helsinkio grupės, kurios narys buvo Tomas Venclova, dokumentai. Taip pat jo kolega Viktoras Petkus, irgi šios grupės narys, muziejui yra palikęs visą savo dokumentų rinkinį. Čia saugomi ir Račkauskų, Tomo Venclovos mamos pusės, giminės dokumentai. Tai iš tiesų įspūdinga intelektualų giminė: fotografas Vytautas Račkauskas, klasikinių kalbų dėstytojas Merkelis Račkauskas, diplomatas, vertėjas Karolis Račkauskas-Vairas. Muziejininkai stengiasi atkreipti dėmesį ir į moteriškosios šių namų gyventojų giminės linijos palikimą: Tomo Venclovos senelės Helenos Latinskos, mamos Elizos Račkauskaitės-Venclovienės, taip pat Marijos Račkauskaitės-Cvirkienės.

Didelė dalis dokumentų, laiškų, kitos panašios medžiagos, saugomos muziejuje, reikalauja lankytojo tyrėjo, todėl kartais norisi, kad visas šis palikimas taptų matomesnis plačiajai visuomenei, kad būtų pristatytas įdomiau, nauju žvilgsniu. Taip kilo mintis surengti netikėtai susigrąžintų V. Račkausko fotografijų rinkinio parodą ir pastatyti spektaklį-filmą, paremtą irgi netikėtai, netgi detektyviškai muziejuje aptiktais Pauliaus Širvio meilės laiškais.

Kviečiame susipažinti su videoreportažu, kuriame apie muziejų ir jo veiklas, įdomiausius nutikimus ir ateities planus pasakoja vyr. fondų saugotoja E. Vilčiauskaitė ir monospektaklio-filmo apie P. Širvį dramaturgas Augustas Sireikis.

Susiję įrašai

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus
Skip to content