Andrejus Sachorovas ir Vilnius

Andrejus Sacharovas ir Vilnius

2021 m. gegužės 21 d. buvo minimos fiziko, žmogaus teisių gynėjo ir vieno svarbiausių XX amžiaus disidentų Andrejaus Sacharovo šimtosios gimimo metinės. Tarp daugelio jį su Lietuva ir Vilniumi siejančių istorijų ypatingai išsiskiria 1975 metų gruodžio įvykiai.

Tuo metu Vilniuje vyko biofiziko Sergejaus Kovaliovo, suimto už „antisovietinę agitaciją ir propagandą“, teismas. Kodėl būtent čia? „Tokio sprendimo priežastis buvo gana paprasta, – pasakoja Tomas Venclova, – Vilniuje nebuvo Vakarų diplomatų, o užsienio žurnalistus čia sunkiai įleisdavo“.

Tačiau ši valdžios užmačia pasirodė bergždia. Pasidalijus į tris grupes bei imantis visų įmanomų atsargumo priemonių palaikyti Kovaliovo į Vilnių atvyko visas būrys maskviečių, tarp kurių buvo ir pats Sacharovas. Likimas lėmė, jog būtent tuo metu Osle jam turėjo būti suteikiama Nobelio taikos premija. Neišleistas jos atsiimti žymusis disidentas kartu su bendraminčiais keturias dienas praleido prie teismo rūmų, kuriuose buvo laikomas Kovaliovas.

Lietuvos Helsinkio grupės narys Viktoras Petkus prisimena, jog kaip tik tą vakarą, kai turėjo atsiimti premiją, Sacharovoas buvo Petkaus bute ir per „Svobodos“ radiją klausėsi, kaip jo kalbą skaito žmona Jelena Bonner.

Petkus prideda, jog premijos laureatas padėjo ne tik prisijungimu prie protesto, tačiau ir visokeriopu lietuvių disidentų palaikymu: „Stengėsi, kiek galėjo žmogus. Pasirašydavo po mūsų pareiškimais. Nieko nebijodavo. Kai buvau suimtas, asmeniškai rūpinosi, gal galėtų kuo nors padėti“.

Parengė l.e.p. vyr. fondų saugotoja Eglė Vilčiauskaitė

Susiję įrašai

Skip to content